teisipäev, 1. september 2009

Šokolaadivõõp ehk Ganache


Tegin šokolaadimuffineid, osad kookoshelvestega, osad tavalised. Nende peale valmistasin šokolaadiplöga ehk ganache'i, mille retsepti sain raamatust Muffinid (mis ei ole tegelikult väga hea kokaraamat).

Käis see nii:

Kõigepealt tuleb varuda endale 200gr tumedat šokolaadi, 1 sl suhkrusiirupit ja 280ml vahukoort.

1. Šokolaad tuleb hakkida. Raamat ütleb, laiad laastud. Mina õnnega ei mänginud, tegin hästi peened. Esialgu üritasin uhmris purustada, see oli läbikukkumine, sest šokolaad kleepus sinna hoopiski kinni. Siis hakkasin vanamoodsalt noaga hakkima (mis on üks maailma kõige tüütumatest ja aeganõudvamatest tegevustest). Seegi viskas üle, võtsin hoopiski riivi. Riiviga saab kindlasti kõige kiiremini ja lihtsamini ka, sest tume šokolaad on kõva ja seda on raske hakkida.

2. Suhkrusiirupit mul ei olnud. Tegin siis ise: Keetsin kiirkeetjaga vett, valasin klaasi täpselt ühe supilusikajagu või tiba rohkem, ja hakkasin suhkrut sisse segama. Nii palju kui mul seda oli. Vaniljesuhkrut, sest muu on kõik otsas.

3. Vahukoor tuleb valada potti. (Mainiks välismaalastele, et mina kasutasin asja nimega Creme Sterilisee, 250ml pudel). Koort ei vahusta! Ajad hoopis keema, nii et mullitab! Kaua ära lase keeda, ainult hetkeks. Kaua tegelikult ei saagi, sest see mullitab potist välja. Lisa koorele 1 supilusikatäis heledat suhkrusiirupit.

4. Kuum koor tuleb valada kaussi šokolaadilaastude/puru peale ja segada kuni tuleb ühtlane mass. (Kuigi ma olen täiesti kindel, et võib vastupidi valada ka. Siis jääks kehtima võimalus uuesti kuumutada kui tükki peaks jääma.). Segamise ajal lisasin veel natuke riivitud šokolaadi, sest see tundus nii kahtlaselt vedel. Kui plöga on kibe, siis segada talle suhkrut juurde.

5. Natuke võiks ta seista, kümmekond minutit, sest muidu on see äkki liiga kuum. Täielikult maha jahtununa peaks ta kõvemaks minema, ma veel vaatan, mida mu ganache teeb seistes ja pärast ütlen.

Hilisem täiendus: Laske sellel paar tundi toatemperatuuril rätiku alla peidetult seista. See läheb paksemaks ja tahkemaks ja... Tähendab ärge laske, sest siis pistate selle kohe nahka ja lähete paksuks.


Mina serveerisin oma šokolaadiplöga šokolaadimuffinite peal, väga hästi sobisid kokku. Plögadel on väga hea omadus peita ka muffinite ja kookide vigu. Näiteks kui nad natuke kauaks ahju jäävad ja kuivavõitu on. Samuti katab kõik iluvead.